מחלת הסוכרת

כאב נוירופטי (עצבי) במחלת הסוכרת

קיימת משפחה של הפרעות עצביות (נוירופתיה) הנגרמות על ידי מחלת הסוכרת. ההפרעות העצביות יכולות להתרחש בכל מערכת איברים בגוף כולל מערכת העיכול, לב ואיברי מין. כאב עצבי היקפי, שהוא הכאב העצבי השכיח ביותר, פוגע בעיקר בעצבים של הגפיים התחתונות ומאפשר התפתחות זיהומים וכיבים.
הכאב העצבי מתואר על ידי החולים ככאב שורף, צורב, דוקר ולעיתים מלווה בתחושה של הרדמות.

מי עלול לפתח כאב עצבי?

אנשים עם סוכרת יכולים לפתח כאב עצבי  בכל עת, אך הסיכון עולה עם הגיל ועם זמן החשיפה למחלת הסוכרת. השיעורים הגבוהים ביותר של כאב עצבי הם בקרב אנשים שסובלים מסוכרת במשך 25 שנים ויותר.במהלך שנות מחלתם כמחצית מחולי הסוכרת מפתחים הפרעה בתפקוד העצבי.

סימפטומים

בחלק מהמקרים הנזק העצבי מופיע ללא תסמינים, במקרים אחרים הנזק העצבי גורם לסימפטומים של כאב, עקצוץ, או חוסר תחושה. תסמינים אלו עלולים לגרור הפרעות שינה ותסמונות של חרדה ודיכאון.

לכאב עצבי השלכות רבות על איכות החיים של החולה, אנשים הסובלים מכאב עצבי סוכרתי מתלוננים גם על חוסר אנרגיה, על טשטוש כללי, על הפרעות ביכולת הריכוז ועל חוסר תיאבון.

הטיפול בנוירופתיה סוכרתית

יש 3 מרכיבים בטיפול בכאב עצבי היקפי:

  •  איזון סוכר הדם - איזון סוכר משפר תפקוד עצבים בחולי סוכרת, על פי מחקרים קליניים איזון מטבולי הוא בעל השפעה מכרעת על מניעת כאב עצבי היקפי או אוטונומי בחולי סוכרת התלויה באינסולין (Type 1) וככל הנראה איזון הסוכרת עשוי להשפיע גם בקרב חולי סוכרת שאינה תלויה באינסולין.
  • טיפול ברגליים - על החולה לבצע מעקב יומי אחר מצב רגליו למניעת פגיעה וזיהומים.
  • טיפול בכאב - הטיפול בכאב עצמו מבוסס על טיפול תרופתי. מקובל להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון, תרופות נוגדות פרכוסים, אופיואידים ועוד.

תרופות למריחה מקומית:

  • זוסטריקס HP (קפסייסין) - זוסטריקס המבוסס על תמצית של פלפל חריף מקל את הכאב של חולים הסובלים מכאב עצבי סוכרתי.

בהנחיות שהתפרסמו בשנת 2011 באיגוד הנוירולוגי האמריקאי מומלץ , בין היתר, השימוש בזוסטריקס כטיפול מקומי להקלת הכאב בחולים סוכרתיים הסובלים מכאב עצבי.  ההמלצה נובעת מסקירה של מחקרים מהם עולה כי זוסטריקס מקל את הכאב ומשפר על איכות החיים של המטופל.

בשנת 2009 פורסמה על ידי קוקריין סקירה שבדקה נתונים ממספר מחקרים קליניים השוואתיים וחקרה את השפעתו של קפסייסין על חולי סוכרת הסובלים מכאב עצבי, הסקירה מצאה כי בהשוואה לאינבו קפסייסין מספק הקלה בכאב לחולים אלו.
ארגון קוקריין הינו גוף בינלאומי עצמאי שמטרתו להפיץ סקירות שיטתיות המתמחות בניתוח מעמיק וביקורתי של מאמרים חשובים ואיכותיים שהופיעו בספרות הרפואית וגיבוש מסקנות לגבי טיפולים עדיפים עבור מחלות שונות. סקירות קוקריין מוכרות בעולם כולו כסטנדרט הגבוה ביותר בתחום הבריאות והקהילה הרפואית מייחסת למסקנות הסקירה חשיבות רבה.